صفحه نخست > یادداشت مدیرمسئول / فرهنگی / فرهنگ و مدیریت فرهنگی / مصاحبه و گزارش / رسانه مطبوعات / اهل بیت علیهم السلام > حضرت زهرا(س) به خاطر دفاع از ولایت به شهادت رسیدند

حضرت زهرا(س) به خاطر دفاع از ولایت به شهادت رسیدند


24 بهمن 1395, 13:54. نويسنده: shams
مدیر انتشارات کتاب ناب گفت: عده ای بعد از فراهم کردن مقدمات کار می خواستند به زور از حضرت علی (ع) بیعت بگیرند و با حمله به خانه امیرالمومنین باعث شهادت حضرت زهرا (س) شدند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم شمس مدیر موسسه فرهنگی خرد وحیانی و مدیر انتشارات کتاب ناب در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بسیج گفت: ایام شهادت حضرت زهرا (س) راتسلیت عرض می کنم طبق بعضی نقل ها ایشان 75 روز و مطابق با نقل های دیگر 95 روز بعد از پیامبر(ص) به شهادت رسیدند.

وی افزود: این تفاوت نقل هم به این دلیل است که در آن زمان بین مورخین مرسوم نبوده که نقطه گذاری کنند وقتی داریم خمسه سبعین یا خمسه تسعین وقتی این دو را بدون نقطه بنویسیم احیانا درست خوانده نمی شود یعنی تعداد دندانه ها باهم برابر است و اشتباه خوانده می شود.

حجت الاسلام شمس تصریح کرد: اما مهمترین مسئله این است که راجع به اصل این اتفاق که منجر به شهادت حضرت زهرا (س) شد صحبت شود. پیامبر (ص) در جاهای مختلف اشاره به امامت حضرت علی (ع) داشتند و اینکه بارها و بارها راجع به جانشینان به حق بعد از خودشان صحبت می کردند و زمانی که در مکه بودند اسامی 12 امام را ذکر می کنند و منابع اهل سنت هم این روایت را آورده اند.

مدیر انتشارات کتاب ناب گفت: آخرین بار آن در غدیر و نزدیک به هفتاد روز قبل از رحلت ایشان بود که دست مولا علی (ع) را بالا می گیرند و ایشان را به عنوان جانشین خود و خلافت بلافصل معرفی می کنند و همچنان که بعثت پیامبر از طرف خدا بوده و پیامبر از طرف خدا به مردم ابلاغ می کنند که جانشین به حق بعد از من حضرت علی (ع) است.

مدیر موسسه فرهنگی خرد وحیانی عنوان کرد: متاسفانه با اتفاقی که بعد از رحلت پیامبر افتاد از دستور ایشان تخلف کردند و کسانی که به دنبال قدرت بودند به بهانه اینکه حضرت علی (ع) در آن زمان 33 سال داشتند گفتند پیامبر حضرت علی را به عنوان امام برای ما معرفی نکرده اند و شورا تشکیل دادند و کسان دیگری را تعیین کردند.

حجت الاسلام شمس بیان داشت: حضرت علی (ع) امام به حق بودند و وظیفه هدایت مردم به عهده ایشان بود و مردم مکلف بودند با وی بیعت کنند. بالاترین و رفیع ترین ماموم بعد از حضرت علی (ع) حضرت زهرا (س) بودند ایشان تنها معصوم بعد از حضرت علی (ع) بودند که از مردم می خواستند از ایشان تبعیت کنند. ولی عده ای بعد از فراهم کردن مقدمات کار می خواستند به زور از حضرت علی (ع) بیعت بگیرند و با حمله به خانه امیرالمومنین باعث شهادت حضرت زهرا (س) شدند.

مدیر موسسه فرهنگی خرد وحیانی گفت: در آن زمان وظیفه مسلمانان این بود که به صحبت پیامبر برگردند و با حضرت علی (ع) بیعت کنند ولی همراهی نکردند. بزرگترین وظیفه ما این است که دستورات آنها وآنچه مورد علاقه و محبتشان هست را بشناسیم و تمام همت و تلاشمان این باشد که به آن دستورات عمل کنیم تا بتوانیم نام خود را به عنوان شیعیان حضرت علی (ع) داشته باشیم و انشاء الله آنها کمک کار و شفیع ما باشند.

 

منبع: بسیج

 

حضرت زهرا(س) به خاطر دفاع از ولایت به شهادت رسیدند

 


بازگشت