کد خبر: 5910

تاریخ انتشار: 1395-03-21 - 23:20

نسخه چاپی | دسته بندی: فرهنگی / فرهنگ و مدیریت فرهنگی / اخبار ومسائل کتاب
+1
بازدیدها: 1 150

طرح «تابستانه کتاب»

ناشران و فعالان عرصه کتاب با برنامه‌ریزی مناسب توجه مردم را به برگزاری «تابستانه کتاب» جلب کنند، امیدواریم در این طرح بتوانیم نسبت به طرح عیدانه به دستاوردهای مطلوب‌تری برسیم. […]

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی کتاب ناب" به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجید غلامی‌جلیسه، مدیر عامل موسسه خانه کتاب در جلسه توجیهی و آغاز ثبت‌نام طرح «تابستانه کتاب» که شامگاه پنجشنبه، 20 خرداد 1395 در مجتمع ناشران استان قم برگزار شد، با بیان اینکه کتابفروشی‌ها در وازرت فرهنگ و ارشاد مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: برای توسعه ویترین کتاب و توجه بیشتر به کتابفروشی‌ها برنامه‌های مطلوبی در دستور کار قرار گرفته که یکی از این برنامه‌ها توزیع بخشی از یارانه مصرف کننده‌ها در کتابفروشی‌هاست.

طرح «تابستانه کتاب»

 


وی با تاکید بر اینکه کتابفروشی‌ها با دریافت یارانه کتاب محصولات خود را با 20 درصد تخفیف به مردم ارائه می‌کنند، گفت: هر فرد با مراجعه به کتابفروشی‌های عضو این طرح می‌تواند 100 هزار تومان از یک کتابفروشی خرید داشته باشد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب رونق کتابفروشی‌ها را یکی از اهداف طرح مذکور دانست و عنوان کرد: بر اساس آمار و ارقام از 20 تا 100 درصد وضعیت کتابفروشی‌های عضو طرح یارانه کتاب تغییر کرده که این آمارها بسیار قابل توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه کتابفروشی‌ها حداکثر می‌توانند 10 میلیون تومان در فروش خود به مردم تخفیف دهند، گفت: اجرای طرح تخصیص یارانه برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی سهم خریداران و فروشندگان کتاب را افزایش داده و تقویت ناشران را به دنبال داشته است.

غلامی‌جلیسه با بیان اینکه 376 کتابفروشی در 30 استان در طرح عیدانه کتاب عضو بوده‌اند، عنوان کرد: بیش از 103 هزار نفر به این فروشگاه‌ها مراجعه کرده و با مبلغی بیش از 43 میلیارد ریال، 340 هزار جلد کتاب خریداری شده است.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب از برگزاری طرح «تابستانه کتاب» طی 15 تیرماه تا 15 مردادماه خبر داد و گفت: امیدواریم در طرح «تابستانه کتاب» بتوانیم نسبت به طرح عیدانه به دستاوردهای مطلوب‌تری برسیم.

وی توجه به اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را از اولویت‌های طرح تابستانه عنوان کرد و ادامه داد: در طرح تابستانه کتاب 25 درصد تخفیف برای کتاب‌های قشر جوان و نوجوان درنظر گرفته شده است و کتابفروشی‌ها می‌توانند با ثبت‌نام مجازی از این طرح استفاده کنند.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با تاکید بر اینکه فاکتورهای خرید طرح تابستانه به صورت مجازی ثبت می‌شود، اظهار کرد: مبالغ هزینه‌ای کتابفروشی‌ها کم‌تر از دو هفته تسویه می‌شود به همین علت فعالان عرصه کتاب به این طرح نگاهی ویژه دارند.

وی یادآور شد: استقبال کتابفروشی‌های شهرستانی به کتابفروشی‌های تهران از طرح عیدانه کتاب مطلوب‌تر بوده و فعالیت‌های تبلیغی کتابفروشی‌ها در افزایش استقبال مردم تاثیر قابل توجهی داشته است.

غلامی‌جلیسه با بیان اینکه افزایش تبلیغات طرح تابستانه کتاب سبب افزایش استقبال مردم از این طرح می‌شود، گفت: ناشران و فعالان عرصه کتاب باید با برنامه‌ریزی مناسب توجه مردم را به برگزاری طرح تابستانه جلب کنند و برگزاری جلسه توجیهی این طرح در استان قم نشان از عزم مس