صفحه نخست > لینکستان (مطالب دیگران) / آسیب ها / اجتماعی / مطالب دیگران- سازمان های فرهنگی / بایسته های فرهنگ / سازمان های فرهنگی > حسام الدین آشنامشاور فرهنگی رئیس جمهور:همه مسئله عفاف و حجاب به دولت بازنمی‌گردد/منتقدان راه حل ارائه کنند+چه کسانی ازمنتقدان دولت به جلسه نیامدند

حسام الدین آشنامشاور فرهنگی رئیس جمهور:همه مسئله عفاف و حجاب به دولت بازنمی‌گردد/منتقدان راه حل ارائه کنند+چه کسانی ازمنتقدان دولت به جلسه نیامدند


10 مرداد 1393, 13:40. نويسنده: shams
سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری چندی پیش بعد از اولین جلسه این مرکز در ارتباط با عفاف و حجاب که با حضور 30 نفر از افراد حقیقی و حقوقی مسئول و فعال در حوزه عفاف و حجاب برگزار شده بود، اظهار کرد: تحقیقات، مشاهدات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی یک دهه گذشته وضعیت حجاب در کشور، شامل نگرش ذهنی به حجاب و واقعیت عینی آن، تا 20 درصد تغییر کرده است.

 

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با بیان این‌که همه مسئله عفاف و حجاب به دولت بازنمی‌گردد، اظهار کرد: از طرف دیگر دولت به هیچ وجه نمی‌تواند مسئولیت خود را در ارتباط با وضعیت اجتماعی نادیده بگیرد و از انجام مسئولیت‌های قانونی خود کوتاهی کند.

 

به گزارش انتخاب، حسام‌الدین آشنا در مورد آخرین اقدامات و جلسات مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ارتباط با بحث عفاف و حجاب گفت: تاکنون مرکز بررسی‌های استراتژیک دو جلسه در ارتباط با این موضوع با حضور افراد حقیقی و حقوقی مسئول و فعال در حوزه عفاف و حجاب برگزار کرده و جلسات دیگری نیز برگزار خواهد کرد.

 

وی از برگزاری جلسه با استادان دانشگاهی که در حوزه مسائل زنان و آسیب‌های اجتماعی فعالیت و تحقیق کرده‌اند در آینده نزدیک در این ارتباط خبر داد و تصریح کرد: همچنین جلسه‌ای نیز با 22 دستگاهی که مخاطب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه عفاف و حجاب هستند خواهیم داشت که در این جلسه این دستگاه‌ها آخرین وضعیت خود در این ارتباط و همچنین مسائل و مشکلاتی را که با آن روبرو هستند را تشریح می‌کنند.

 

سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری همچنین اعلام کرد: این مرکز جلساتی را نیز با حضور انجمن‌های زنان و افرادی که در حوزه مطالعات زنان فعالیت و به صورت کنش‌گران اجتماعی کار می‌کنند در این ارتباط برگزار خواهد کرد تا آنها نیز به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود بپردازند.

 

آشنا با بیان این‌که در نهایت جمع‌بندی نظرات مطرح شده به رئیس جمهور ارائه داده خواهد شد در پاسخ به این سوال که چرا منتقدان، فقط دولت را زمینه عفاف و حجاب مسئول می‌دانند و به آن فشار می‌آورند و آیا حل این مشکل، صرفا" وظیفه دولت است؟ اظهار کرد: قطعا همه مسئله عفاف و حجاب به دولت برنمی‌گردد و از سوی دیگر دولت به هیچ وجه نمی‌تواند مسئولیت خود را در قبال وضعیت اجتماعی نادیده بگیرد و از انجام مسئولیت‌های قانونی خود کوتاهی کند.

 

وی در این زمینه ادامه داد: دولت از یک سو باید هم مسئله را توصیف و تدوین کند و بگوید وضعیت چگونه است و چرایی آن را توضیح دهد و از سوی دیگر برای پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب، همه طرف‌های ذی نفع در تشخیص این مسئله باید حضور داشته و در تشخیص راه حل برای حل مسئله فعالیت داشته باشد.

 

آشنا گفت: دولت از تمام منتقدان خود دعوت می‌کند که به سمت ارائه راه‌حل حرکت کنند.

 

سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری چندی پیش بعد از اولین جلسه این مرکز در ارتباط با عفاف و حجاب که با حضور 30 نفر از افراد حقیقی و حقوقی مسئول و فعال در حوزه عفاف و حجاب برگزار شده بود، اظهار کرد: تحقیقات، مشاهدات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی یک دهه گذشته وضعیت حجاب در کشور، شامل نگرش ذهنی به حجاب و واقعیت عینی آن، تا 20 درصد تغییر کرده است.

 

چندی پیش برخی از نمایندگان مجلس به وزیر کشور در ارتباط با موضوع عفاف و حجاب و عدم برخورد با ساپورت‌پوشان کارت زرد دادند.

منبع:

+

چه کسانی برای بررسی مسئله حجاب به ریاست جمهوری دعوت شدند؟چه کسانی حضور یافتند؟

 

روزنامه اعتماد به نقل از حسام الدین آشنا در باره دعوت از چهره های مختلف برای برای بررسی مسئله حجاب در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری نوشت:

ازجمله چهره‌هاي شاخص دعوت شده در آن جلسات مي‌توان به كبري خزعلي، رييس محترم شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد سالك كاشاني رييس كميسيون فرهنگي مجلس، لاله افتخاري نماينده مجلس، علي مطهري عضو كميسيون فرهنگي مجلس، غلامعلي حدادعادل نماينده مجلس، شهيندخت مولاوردي معاون امور زنان و خانواده، زهرا شجاعي رييس محترم اسبق مركز امور مشاركت زنان، مريم مجتهدزاده رييس محترم سابق مركز امور مشاركت زنان، علي جنتي وزير ارشاد، حميد قبادي دبير كارگروه ساماندهي مد و لباس، محمد حسيني وزير سابق ارشاد، احمد مسجدجامعي وزير سابق ارشاد، محمدحسين صفارهرندي وزير سابق ارشاد، حجت‌الاسلام سيداحمد خاتمي، حجت‌الاسلام پناهيان استاد محترم حوزه و دانشگاه اشاره كرد. اما نهايتا از ميان منتقدان دولت تنها دو نفر در اين جلسات شركت كردند؛ لاله افتخاري و محمد حسيني.

منبع:+


بازگشت