کد خبر: 433

تاریخ انتشار: 1393-04-30 - 23:53

نسخه چاپی | دسته بندی: اخبار نمایشگاه / لینکستان (مطالب دیگران) / مطالب دیگران- مسائل و بایسته های کتاب / اخبار و مسائل کتاب
0
بازدیدها: 1 961

وزیر ارشاد: تیراژ کم، گرانی کتاب و انگیزه پایین باعث سیر نزولی کتابخوانی شده است

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: کتاب و کتابخوانی از جمله مسایل و نکات جدی در حوزه فرهنگ است و به رغم تمام تلاش‌هایی که در این حوزه انجام می شود، در سال […]

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: کتاب و کتابخوانی از جمله مسایل و نکات جدی در حوزه فرهنگ است و به رغم تمام تلاش‌هایی که در این حوزه انجام می شود، در سال های اخیر مقوله کتابخوانی سیر نزولی داشته است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز (29 تیرماه) در بازدید از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: بخشی از سیر نزولی کتابخوانی در جامعه به تیراژ پایین کتاب ها برمی گردد و بخشی از آن هم به گرانی کتاب و پایین آمدن انگیزه کتابخوانی در میان افراد مربوط می‌شود که باید به همه‌گیر شدن فرهنگ کتابخوانی در جامعه کمک کنیم.

وی با بیان این‌که گاهی از ظرفیت‌های کتابخانه‌های کشور به درستی استفاده نمی شود افزود: وجود کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان کتابخانه‌ای تخصصی، یکی از الزامات و ضروریات برای رشد علم و دانش کشور در جهت رفع نیازهای دانشجویان و استادان این حوزه است.

جنتی ادامه داد: داشتن یک کتابخانه تخصصی، جامع و کامل در حوزه علوم پزشکی که پاسخگوی نیازهای این حوزه در کشور باشد، باید از اولویت های اولیه به حساب بیاید، زیرا کشور ایران به عنوان مهد تمدن و فرهنگ و در بسیاری از علوم از جمله علوم پزشکی در جهان سرآمد بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که بسیاری از کشورها از جمله برخی کشورهای آمریکای لاتین تعدادی از مراکز و موسسات خود را به نام بوعلی‌سینا نامگذاری کرده اند افزود: داشتن افرادی چون بوعلی‌سینا یکی از افتخارات کشور و مایه غرور ماست و این نشان می‌دهد که کشورمان در حوزه پزشکی سابقه طولانی و دیرینه  دارد.

وی با تاکید بر این‌که ضروری است کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی ایران علاوه بر داشتن کتاب‌های تخصصی در حوزه کتاب های فرهنگی هم تجهیز شود، از آمادگی و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه خبر داد.

عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: به تناسب وضعیت فرهنگی و علمی استان های سراسر کشور کتابخانه های عمومی دایر شده است و باید برای غنی تر شدن این کتابخانه ها اهتمام ورزید.

در بخشی از این بازدید «سید بهنام‌الدین جامعی» مدیر کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی ایران گزارشی از تاریخچه و عملکرد این کتابخانه ارایه کرد.

در این بازدید «دکتر حاجی میر اسماعیل» رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، «سید علی جواد موسوی» معاون پژوهشی دانشگاه و جمعی از معاونان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران حضور داشتند.
+
تگ های مطلب: