کد خبر: 355

تاریخ انتشار: 1393-04-30 - 01:05

نسخه چاپی | دسته بندی: لینکستان (مطالب دیگران) / مطالب دیگران- سازمان های فرهنگی / بایسته های فرهنگ / مطالب دیگران- مسائل و بایسته های کتاب / سازمان های فرهنگی / اخبار و مسائل کتاب
0
بازدیدها: 1 819

مدیرعامل سوره مهر: حذف دخالت مستقیم دولت در خرید کتاب، راه‌حل تقویت شبکه توزیع است

مدیرعامل انتشارات سوره مهر اعطای امتیاز حق ممیزی به ناشران را نیازمند درجه‌بندی ناشران دانست و گفت:‌ باید ناشران بر اساس عملکردشان رده‌بندی و شوراهای‌شان معرفی شوند. این اقدام بسیاری از سوءتفاهم‌های […]

مدیرعامل انتشارات سوره مهر اعطای امتیاز حق ممیزی به ناشران را نیازمند درجه‌بندی ناشران دانست و گفت:‌ باید ناشران بر اساس عملکردشان رده‌بندی و شوراهای‌شان معرفی شوند. این اقدام بسیاری از سوءتفاهم‌های ایجاد شده را برطرف می‌کند/تمرکز افراطی بر بحث ممیزی یک کار تبلیغاتی و پوپولیستی است/مشکل اصلی دربازار نشر دخالت‌ مستقیم دولت در خرید کتاب است این روند باید توسط شبکه‌های توزیع سازماندهی شود.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صنعت نشر ایران طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر رو به رشدی را سپری کرده است،‌ هر چه بر طول این مسیر افزوده می‌شود،‌ توجه به عرض مسیر و کیفیت صنعت نشر نیز ضرورت بیشتری می‌یابد. اما مدتی است که حوزه نشر و بازار کتاب در کشور با سختی‌ها و مسائلی روبروست که هم ناشران از آن گلایه دارند و هم مخاطبان. بطور خلاصه باید گفت در سال‌های اخیر متاسفانه با افزایش ناگهانی قیمت کاغذ، اقتصاد نشر با مشکل مواجه شد. مسائلی از جمله ممیزی، چاپ،‌ توزیع و فروشگاه‌های کتاب نیز به آن افزوده شد. با این وجود کمتر مسئولی برای حل مشکلات ریشه‌ای نشر قدم برداشته است.

در همین راستا و برای شنیدن دغدغه‌های اصلی حوزه نشر کتاب از زبان ناشران این بار به سراغ محمد حمزه‌زاده، رفتیم و با او در این زمینه، به گفت‌وگو نشستیم. چهره‌ای نام‌آشنا برای اهالی رسانه، ‌نویسندگان و شاعران که با فرهنگ آشنا است.

محمد حمزه‌زاده متولد سال 1348 در تهران است، از هفده سالگی نوشتن برای مجلات را آغاز کرد و در بیست و دو سالگی اولین کتاب خود را که مجموعه قصه‌ای برای نوجوانان بود به چاپ رساند. از بیست و چهار سالگی سردبیر مجلات رشد کودک و نوآموز و دانش آموز وزارت آموزش و پرورش شد. در ادامه فعالیت در مجلات رشد، چهار سال معاون هنری دفتر انتشارات کمک آموزشی بود.

وی که فارغ التحصیل کارشناسی کارگردانی سینماست، کار در حوزه هنری را با همکاری با دفتر ادبیات و هنر