کد خبر: 460

تاریخ انتشار: 1393-04-22 - 23:55

نسخه چاپی | دسته بندی: لینکستان (مطالب دیگران) / اخبار کتاب / مطالب دیگران- مسائل و بایسته های کتاب / اخبار و مسائل کتاب
0
بازدیدها: 1 293

انتقاد شدید یک ناشر از رانت دولتی حق انحصاری انتشار قرآن

انحصار استفاده از اسامی خاص برای انتشار قرآن در دولت نهم و دهم از مشکلات و چالش‌های نشرِ مصحف شریف و ادعیه بوده است؛ موضوعی که یکی از ناشران مذهبی بر آن تأکید دارد. مدیرمسوول انتشارات «فاطمه […]

انحصار استفاده از اسامی خاص برای انتشار قرآن در دولت نهم و دهم از مشکلات و چالش‌های نشرِ مصحف شریف و ادعیه بوده است؛ موضوعی که یکی از ناشران مذهبی بر آن تأکید دارد.
مدیرمسوول انتشارات «فاطمه الزهرا(س)» از جمله ناشران قدیمی حوزه قرآن و کتاب‌های مذهبی است که از سال 1376 در حوزه نشر قرآن فعالیت می‌کند. او با اشاره به مشکلاتی که ناشران این حوزه با آن روبه‌رو هستند، به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) می‌گوید: یکی از مشکلات اصلی ما بدعت‌هایی که است به تازگی در نشر قرآن می‌گذارند و تداخلاتی که در این نشر وجود آمده است.

«مهدی زمانی‌پور» در این باره می‌گوید: ما تعدای اسم خاص داریم که برای انتشار مصحف شریف استفاده می‌کنیم که شامل قرآن کریم، قرآن مجید، قرآن مبین، کلام الله مجید و کلام الله عظیم است و اینها اسامی هستند که از قدیم الایام روی قرآن‌ها می‌گذاشتند اما متاسفانه در دولت نهم و دهم مجوز نام «قرآن مبین» فقط به یک ناشر داده شده است و ناشران دیگر نمی‌توانند عنوان قرآن مبین را به کار ببرند. این واگذاری به صورت غیرقانونی بوده زیرا واگذاری امتیاز اسامی خاص و جلاله جایز نیست.

مدیرمسوول انتشارات «فاطمه الزهرا(س)» توضیح می‌دهد: در این زمینه ما به خدمت علما و مراجع قانونی شکایت هم کرده‌ایم و فتوای آیت الله نوری همدانی، آیت الله علوی گرگانی و آیت الله صافی گلپایگانی را داریم که این مساله را رد کرده‌اند.

این ناشر استان قم به موضوع دیگری هم اشاره می‌کند و می‌افزاید:از لحاظ قانون جمهوری اسلامی نیز اسماء خاص به عام واگذار نمی‌شود، در این مساله ما هیچ گاه انحصار نداشته‌ایم و این نوع نگاه، رانت خواری در حوزه کتب دینی و مذهبی به شمار می‌آید و امیدواریم که از طریق دادسرا این مشکل را حل کنیم.

* در این باره بخوانید:
- (5)کاغذهای ویژه برای چاپ نفیس از کجا می‌آیند؟/ اینجا را بخوانید.

- (4)کتاب‌های ادعیه اغلب پر از غلط‌های اعرابی است/ینجا را بخوانید.
- (3)حاجی‌شریف: روند کاهشی انتشار قرآن که از 3سال گذشته آغاز شده بود متوقف شد/اینجا را بخوانید.
- (2)گزارش ایبنا از انتشار قرآن‌های نفیس/ از 60هزار تا 2.5 میلیون تومان / اینجا بخوانید.
- (1)نظارتی بر قیمت مصحف شریف وجود ندارد/ صدور 14 مجوز برای قرآن‌های نفیس‌/اینجا را بخوانید.
- (گزارش تصویری)فروش قرآن های نفیس و گران قیمت در نمایشگاه قرآن/اینجارا ببینید.
منبع: +