کد خبر: 627

تاریخ انتشار: 1392-11-14 - 00:29

نسخه چاپی | دسته بندی: لینکستان (مطالب دیگران) / آسیب ها / اخبار نمایشگاه / اخبار کتاب / مطالب دیگران- سیاسی
0
بازدیدها: 789

سيد ضياء مرتضوي نظريه‌پردازان ستاره‌دار! در حاشيه حذف دو كتاب برگزيده از همايش كتاب سال حوزه

حذف اين كتاب يا آن اثر از يك همايش به دليل سياسي و جناحي چندان مهم نيست؛ مشكل اصلي در اين واقعيت بس ناگوار است كه بسياري از ما در سطوح مختلف، گرفتار "شرك عملي" هستيم. 1. يكي از اقدامات ارزنده در حوزه […]

حذف اين كتاب يا آن اثر از يك همايش به دليل سياسي و جناحي چندان مهم نيست؛ مشكل اصلي در اين واقعيت بس ناگوار است كه بسياري از ما در سطوح مختلف، گرفتار "شرك عملي" هستيم.

1. يكي از اقدامات ارزنده در حوزه علميه قم در سال‌هاي اخير، برگزاري همايش "كتاب سال حوزه" است. اين همايش كه در اصل با مسئوليت معاونت محترم پژوهش حوزه و با مباشرت دبيرخانه اين همايش برگزار مي‌شود، بر پايه تجربه و تلاش جمعي از عالمان و فاضلان حوزوي در روند تكاملي خود شكل مطلوب‌تري گرفته، و هر سال از ميان صدها كتاب و اثري كه در علوم اسلامي به دبيرخانه همايش مي‌رسد، بر پايه ملاك‌هاي تعريف شده و با لحاظ حداقل نصاب مورد نظر، در پايان چند مرحله بررسي در رشته‌هاي مختلف، تعدادي از آثار رسيده انتخاب و از صاحبان آثار قدرداني مي‌گردد.
امسال نيز در آستانه دهه مبارك فجر، پانزدهمين دوره اين همايش، بحمدالله تعالي، به همت و با تلاش قابل تقدير معاونت محترم پژوهشي حوزه و به ويژه دبيرخانه محترم همايش و دبير محترم و شوراي علمي همايش كه همه از استادان و فرزانگان شناخته‌شده حوزه به شمار مي‌روند، برگزار شد. در همايش امسال كه آراسته به حضور استاد معظم، آيت‌الله جوادي آملي، دامت بركاته، بود و از مقام علمي معظم‌له تجليل شد، از ميان حدود 750 اثر رسيده، گروهي از صاحبان آثار در زمينه‌هاي مختلف و در سه سطح معرفي شدند. نگارنده به سهم خود از همه دست‌اندركاران محترم همايش و دبيرخانه دايمي آن به ويژه دبير محترم همايش سپاسگزاري مي‌كند و از خداوند تعالي توفيق آنان را در برگزاري هر سال بهتر اين همايش درخواست مي‌كند.

 

2. آنچه انگيزه نگارنده در عطف توجه به همايش امسال شد، حاشيه‌اي سياسي است كه با توجه به آنچه در اين سال‌ها در اينجا و آنجا كم و بيش ديده و شنيده‌ايم، بايد بيش از يك امر حاشيه‌اي به آن نگريست. امري كه به يك لحاظ مي‌توان آن را در "متن" بسياري از مسائل ديد، زيرا برخي افراد و جريان‌ها اين دست امور را در "متن" كار خود قرار داده و آن را رويه پسنديده‌اي براي خود و جامعه مي‌دانند و رنگ مصلحت "دين" و "انقلاب" و "نظام" و گاه "شئون حوزوي" را به آن مي‌زنند و در مواردي نيز مصلحت شخصي خود را در آن مي‌بينند و با "تشبث" به عذرهايي چون "تحت فشار بودن" به آن تن مي‌دهند!

 

حاشيه همايش امسال چنان كه در برخي خبرها نيز خوانديم اين بود كه كتاب "فقه و سياست در ايران معاصر"، نوشته محقق محترم حجت الاسلام آقاي دكتر داود فيرحي كه استادي فاضل در علوم سياسي در دانشگاه تهران مي‌باشد و كتاب "پژوهشي در شناخت موضوع و بازنگري ادله سن يائسگي" نيز جزء كتاب‌هاي "برگزيده" نهايي بود، در اعلان عمومي، به رغم خواست و تاكيد معاونت محترم پژوهشي حوزه و متوليان مباشر همايش از جمله شوراي علمي آن، از فهرست برگزيدگان حذف شد!

 

3. نگارنده از جزئيات گزينش كتاب نخست خبر ندارد اما خبر دارد كتاب دوم كه به اتفاق آرا در شوراي علمي نهايي برگزيده شده بود، در رشته "فقه و اصول" تنها اثر برگزيده همايش امسال بود. اما دست‌اندركاران اصلي و محترم همايش، از سوي مدير محترم حوزه، دام عزّه، با اين استدلال كه 1- ما تحت فشاريم و 2- نويسندگان اين كتاب‌ها نبايد در حوزه "مطرح" گردند، مصلحت را در "مكلف" ساختن معاونت پژوهشي و دبيرخانه همايش به حذف اين دو عنوان ديدند! و به اين ترتيب مجريان محترم همايش، در آخرين فرصت‌هاي مانده به برگزاري مجبور به حذف اين دو عنوان از اعلان "عمومي" در همايش شدند و حتي كارت دعوت براي حضور در همايش كه علاوه بر فراخوان عمومي، براي بسياري از افراد در حوزه فرستاده مي‌شود نيز ارسال نشد! البته "پيش" از برگزاري همايش، از سوي دبيرخانه محترم، ضمن توضيح مشكل پيش‌آمده به نويسندگان اين دو اثر و اظهار تاثر از آن (يكي در شب قبل برگزاري همايش و ديگري نيم ساعت مانده به آن) تاكيد شد جايزه مربوطه را "پس" از همايش تحويل صاحبان اثر خواهند داد!

با اين حال مدير محترم حوزه، دام عزه، در سخنان خود در همايش، از جمله به "مشكلات در تحقيقات و تاليفات"، "عدم نيازسنجي"، "حكو