صفحه نخست > --- > آيت‌الله موسوي اردبيلي در پاسخ به استفتائي درمورد برگزاري مسابقات فوتبال در ماه رمضان: برگزاري مسابقاتي كه موجب روزه‌خواري شود حرام است

آيت‌الله موسوي اردبيلي در پاسخ به استفتائي درمورد برگزاري مسابقات فوتبال در ماه رمضان: برگزاري مسابقاتي كه موجب روزه‌خواري شود حرام است


20 تیر 1391, 18:01. نويسنده: shams

چکیده:

حضرت آيت‌الله موسوي اردبيلي از مراجع عظام تقليد در پاسخ به استفتائي درمورد برگزاري مسابقات فوتبال در ماه رمضان، برگزاري اين مسابقات را در صورتي كه موجب روزه‌خواري شود حرام اعلام كردند.

 

متن كامل استفتاء و پاسخ آيت‌الله موسوي اردبيلي به شرح زير است:
باسمه تعالي
محضر مبارك حضرت آيت‌الله موسوي اردبيلي دامت بركاته
با سلام، تحيّت و آرزوي طول عمر و سلامتي ؛
احتراماً معروض مي‏دارد يكي از سنت‏هاي حسنه‏اي كه پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در كشور ايجاد شد، تعطيلي مسابقات مهم فوتبال در ماه مبارك رمضان بود. اين امر موجب مي‏گرديد كه توجه جوانان در اين ماه، به عبادات و مراسم مذهبي بيشتر جلب شده و نيز از برخي مظاهر زشت روزه‏خواري جلوگيري شود.
اما متأسفانه از چند سال پيش، با اين توجيهات كه مسابقات ما بايد با تقويم‏هاي بين‏المللي و برنامه‏هاي كنفدراسيون فوتبال آسيا هماهنگ باشد، مسابقات ليگ برتر فوتبال در ماه مبارك رمضان انجام مي‏شود. اين كار نه تنها موجب شده است كه بازيكنان مسلمانان، براي حفظ آمادگي بدني مجبور به روزه‏خواري در تمرينات شوند؛ بلكه عده زيادي از جوانان را پس از افطار، به جاي مساجد و جلسات قرآن، به ورزشگاه‏ها مي‏كشاند.
اين در حالي است كه در همين كشور همسايه ـ تركيه ـ كه داراي نظام لائيك نيز هست و فوتبال بين‏المللي‏تري از ما دارد، مسابقات فوتبال به احترام ماه مبارك رمضان تعطيل مي‏شود.
با كمال تأسف، اين روزها هم كه يكي از مديران متدين فوتبال كشور درخواست كرده است كه مسابقات ليگ جديد بعد از ماه مبارك آغاز شود، اين پيشنهاد با مقاومت مسؤولان فدراسيون روبرو شده است و در نظر دارند همزمان با طلوع ماه قرآن، مسابقات را نيز آغاز كنند!
لذا خواهشمند است نظر مبارك خود را درباره دو سؤال زير اعلام فرماييد:
1. نظر حضرتعالي درباره به تعويق افتادن مسابقات فوتبال ليگ برتر به بعد از ماه مبارك رمضان چيست؟
2. آيا لزوم هماهنگي با برنامه‏هاي كنفدراسيون آسيا، توجيهي براي عدم احترام به شعائر مذهبي مي‏گردد؟
پاسخ آيت‌الله موسوي اردبيلي:
باسمه تعالي
چنانچه برگزاري مسابقات فوتبال در ماه مبارك رمضان موجب روزه‌خواري باشد، علاوه برحرمت خوردن روزه، برگزاري هم حرام مي‌باشد.
شايان ذكر است پس از چند سالي كه متأسفانه برگزاري ليگ برتر در ماه مبارك رمضان موجب مخدوش شدن معنويات جوانان در اين ماه گرديده است، برخي از مديران ارزشي فوتبال كشور با پيشنهاد "طرح تعويق مسابقات به پس از ماه مبارك رمضان" گام به ميدان گذاشته تا آن سنت حسنه را احياء كنند.
در روزهاي گذشته حضرات آيات عظام "صافي گلپايگاني"، "مكارم شيرازي"، "شاهرودي" و "علوي گرگاني" نيز از تصميم سازمان ليگ مبني بر آغاز ليگ برتر همزمان با حلول ماه مبارك اظهار تأسف كرده و خواستار تعويق آن شده بودند؛ لذا اميد است با حمايت مديران باشگاه‏ها، رسانه‏ها و مسؤولان فدراسيون اين طرح خداپسندانه اجرايي شود.

 

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی 

 


بازگشت