کد خبر: 3616

تاریخ انتشار: 1391-01-08 - 15:26

نسخه چاپی | دسته بندی: لینکستان (مطالب دیگران) / مطالب دیگران- سیاسی / مطالب دیگران- چهره ها / چهره ها
0
بازدیدها: 1 229

مطهری: شرایط جهانی ایجاب می کند فعلا با احمدی​نژاد بسازیم والا استیضاح می​کردیم

چکیده:  پرونده سوال از رئیس​جمهور اگرچه در واپسین جلسه علنی مجلس در سال 90 بسته شد، اما علی مطهری به او هشدار می​دهد تا «مراقب باشد خودش، خودش را استیضاح نکند».   فرزند شهید مطهری که معتقد است […]

چکیده:

 پرونده سوال از رئیس​جمهور اگرچه در واپسین جلسه علنی مجلس در سال 90 بسته شد، اما علی مطهری به او هشدار می​دهد تا «مراقب باشد خودش، خودش را استیضاح نکند».

 

فرزند شهید مطهری که معتقد است احمدی​نژاد به​گونه​ای رفتار کرد که کار به سوال از رئیس​جمهور رسید، ادامه داد: شرایط جهانی ایجاب می کند فعلا با ایشان بسازیم والا استیضاح می کردیم.
" شب عید است، با هم صفا کنیم". این بخش از سخنان رئیس​جمهور در پاسخ به سوال نمایندگان در مجلس، آخرین جمله خنده​داری است که مطهری شنیده است.
این استاد فلسفه که معتقد است «آوردن رئیس​جمهور به مجلس سخت​تر از تشریح شرح منظومه ملا هادی سبزواری» است؛ هم قانون​گریزی احمدی​نژاد و هم ایرانی​گرایی مشایی را دردآورخواند و در واکنش به بیش از 60 سوال متفاوت خبرآنلاین؛ پس از پاسخ به سوالاتی که به مشایی و تشابه اسمی او با فلسفه مشاء اشاره داشت، گفت: او چون به الهام و اشراق گرایش دارد روش فلسفه اشراق برای مباحثه با مشایی مناسب تر است.
علی مطهری، بعد از صوت قرآنی عبدالباسط، نوای خوانندگان سنتی را دوست دارد که شجریان و ناظری ورای نظرات سیاسی​اشان از آن زمره​اند. او هاشمی رفسنجانی را چهره​ای دلسوز برای نظام می​داند و «نظام جمهوری اسلامی، بخشی از معترضان، بسیجی​ها، آقایان هاشمی و ناطق نوری» را مظلومین پس از حوادث انتخابات 88 می​خواند.

اگر می خواهید بدانید که این نماینده تهران در آخرین ماه​های دوره نمایندگی​اش در مجلس هشتم، از کدام یک از همکارانش دلگیر است، چه مصوبه​ای را تاسف بار می​داند، نظرش درباره «عاقبت کردان»، «تفاوت​های "حدادعادل با عماد افروغ" و "احمد توکلی با عماد افروغ"»، «سرمقاله​های حسین شریعتمداری و سعید حجاریان» و ..... چیست و اگر یک میلیارد از سه​هزار میلیارد اختلاسی را به او می دادند چه می​کرد؛ مصاحبه نوروزی خبرآنلاین با او را بخوانید:

سوابق قبل از نمایندگیتان چه بود؟
یکی اشتغال به تدوین آثار باقی مانده از شهید مطهری و دیگر تدریس در دانشگاه تهران. سال​های اول انقلاب هم در رادیو نویسندگی می کردم.
چه سالی ازدواج کردید؟ چند فرزند دارید؟
در آبان سال 60 عقد کردیم و در مرداد 62 زندگی مشترک را آغاز کردیم. چهار فرزند دارم: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا.

راست می گویند که همه اعضای خاندان مطهری، «فیلسوفند» و همه «فلسفه» خوانده​اند؟ از میان فرزندان و نوادگان شهید مطهری کسی هست که غیر از فلسفه، درس دیگری خوانده باشد؟
این طور نیست. محمد آقا که روحانی است البته فیلسوف هم هست و از دانشگاه صنعتی شریف هم مدرک مهندسی الکترونیک دارد، رشته قبلی خود من هم تا زمان شهادت پدر مهندسی مکانیک بود. در بین نوه ها و نتیجه ها یک روحانی، یک پزشک و چند مهندس خصوصا از دانشگاه صنعتی شریف و یک دانشجوی فلسفه داریم که تعداد همه آنها رو به افزایش است. نوه روحانی که اولین نوه شهید مطهری بوده و نام صدرا را هم خود ایشان برای او انتخاب کردند فیلسوف هم هست.

تشریح شرح منظومه ملا هادی سبزواری سخت تر است یا آوردن رئیس​جمهور به مجلس؟
آوردن رئیس جمهور به مجلس سخت تر است هر چند از این پس آسان​تر شد.
روزی که مسئول انتشار آثار ابوی شدید، بیشتر احساس مسئولیت کردید یا روزی که نماینده مجلس شدید؟
در اولی مسئله حفظ امانت انسان را به سختی می اندازد و در دومی مسئولیت انجام وظایف در قبال حقوق مردم.

معدل دیپلمتان را به یاد دارید که چند بود؟ معدل لیسانس و فوق لیسانستان چطور؟
معدل دیپلم ریاضی من حدود 17 بود و معدل لیسانس و فوق لیسانسم بالای 18 بود.
آخرین موسیقی​ای که گوش دادید چه بود؟ در ماشین خودتان که هستید چه نوایی گوش می دهید؟
کلا آوازهای خواننده های سنتی مثل مرحوم بسطامی، مختاباد، ناظری، سراج، افتخاری و شجریان، قطع نظر از مسائل سیاسی، را دوست دارم. البته آوای قرآن خصوصا عبدالباسط رتبه اول را دارد.
تفاوت و تشابه فلاسفه مشاء با رحیم مشایی در چیست؟
حتی در نام هم تشابهی ندارند چون مشاء(با شین مشدد) به معنی بسیار راه رونده است که ارسطو هنگام تدریس راه می رفته است و مشاء در نام آقای مشائی نام یک محل است.
آخرین اظهار لطف مردمی​ای که شنیدید کی بود و برعکس؟ از مردم دشنام هم شنیدید؟
بعد از سئوال از رئیس جمهور شاهد اظهار لطف زیادی بودم. به ندرت دشنام هم شنیده ام.
حقوق دوره نمایندگی بهتر بود یا قبل از آن؟
فرقی نمی کند، چون من از طرف دانشگاه مامور به خدمت هستم.
از عدم اجرای برخی قوانین مصوب از سوی آقای احمدی​نژاد با توجه به شناختی که از ایشان داشتید، تعجب می​کردید؟
ابتدا تعجب می کردم، کم کم عادت کردم یعنی آقای احمدی​نژاد قبح قانون شکنی را ریخت و همه را به آن عادت داد. در مجلس هم گفت که قانونی را که قبول نداشته باشد اجرا نمی​کند. شرایط جهانی ایجاب می کند فعلا با ایشان بسازیم والا استیضاح می کردیم.

بین دوستانتان در مجلس با کدام یک صمیمی تر بودید؟
با همه تیپی صمیمی هستم، از جبهه پایداری بگیرید تا اصلاح طلبان. با افرادی مثل آقایان حسینیان، رسایی، کوچک زاده شاید بیشترین مزاح را داشته ام. همین طور با آقای نوباوه. با آقایان کاتوزیان، عباسپور، رضاحسینی، رهبر، مصباحی مقدم، جلالی، توکلی و نادران از افراد میانه هم رابطه خوبی داشته ام. در بین اصلاح طلبان هم با آقایان کواکبیان، شهریاری، مقیمی، اولیاء، تابش و سید فاضل موسوی رابطه خوبی داشته ام. به طور کلی رابطه ام با همه گرم بوده است.فکر می کنید کدام اقدام فراکسیون اصولگرایان در مجلس هشتم، یک کار ماندگار در تاریخ پارلمان بود؟
اقدام اولیه آن برای ریاست آقای لاریجانی.
آخرین باری که زمین خوردید کی بود؟ آیا با سر در سیلاب سیاست سقوط کردید؟
برای کسی که به خاطر انجام تکلیف دینی و ملی خود به میدان آمده زمین خوردن سیاسی معنی ندارد.
محبوب ترین زندانی سیاسی در تاریخ ایران و جهان؟
در ایران آیت الله سعیدی، آیت الله غفاری و عزت شاهی(مطهری) و در جهان ماندلا.

اگر روزی بخواهید با مشایی مباحثه کنید از روش فلاسفه مشاء استفاده می کنید یا فلاسفه اشراق؟
افکار آقای مشائی نظم منطقی و فلسفی ندارد، مطالب پراکنده​ای از انسان گرایی و اصالت انسان و اندیشه صلح کل و دین مشترک و عرفان و اندیشه های حکمای ایران باستان را به هم پیوند داده و معجونی ایجاد کرده که نه اسلام است و نه یک مکتب خاص دیگر. طبعا چون به الهام و اشراق گرایش دارد روش فلسفه اشراق برای مباحثه با او مناسب تر است.

قبل از انقلاب چه کاره بودید؟
دانشجو
راست می​گویند که علی مطهری به مجلس آمد تا رئیس جمهور را برای سوال به صحن علنی بیاورد و اصلا این موضوع یکی از اهداف غایی شما بوده است؟
با این هدف به مجلس نیامدم، عملکرد آقای احمدی​نژاد کار را به اینجا رساند. در واقع آقای احمدی​نژاد خودش، خودش را به مجلس آورد. باید مواظب باشد خودش خودش را استیضاح نکند.
سایت باز هستید؟ چه سایت​هایی را هر روز حتما چک می​کنید؟
سایت باز نیستم ولی روزانه به سایت​هایی مثل الف، تابناک، رجانیوز، خبرآنلاین و جهان نیوز مراجعه می​کنم.
بهترین روز زندگیتان کی بود؟
روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران.

احساستان نسبت به علی​اکبر هاشمی رفسنجانی چیست؟
دلسوز انقلاب است، اهل ریا و تظاهر نیست، اکنون نسبت به آزادی بیان بازتر فکر می کند، به خانواده​اش هم علاقه زیادی دارد و جرم اساسی متوجه آنها نمی​داند.

کی خانه​دار شدید؟ اسباب منزل به گونه​ای هست که مرفه بی درد خوانده شوید یا در سطح مردم عادی زندگی می​کنید؟
در سال 74 خانه​دار شدم. از نظر منزل کمی بالاتر از متوسط هستم ولی از نظر اسباب منزل و مصرف روزانه در حد متوسط هستیم و مرفه بی درد خوانده نمی​شویم.

چه روزنامه​هایی را می​خوانید؟ خودتان می​خوانید یا برایتان تعریف می کنند؟
روزنامه​های دو طرف را می​بینم، مثل شرق و اعتماد و آفتاب یزد و جوان و ایران و کیهان.
از کدام یک از نمایندگان هم دوره​تان دلگیرید؟
آن ده نفری که در یک روز قبل از روز سئوال از رئیس جمهور امضای خود را پس گرفتند و تا شب برای ما مشکل درست کردند.

آخرین بار در دلتان به چه کسی احسنت گفتید؟
به رهبر انقلاب، زمانی که راجع به بیداری اسلامی سخن می​گفتند که شبیه حرف​های سید جمال الدین اسدآبادی و شهید مطهری بود.
آقای حدادعادل رئیس بهتری برای کمیسیون فرهنگی مجلس بود یا عماد افروغ؟
مدیریت آقای افروغ را ندیدم اما مدیریت آقای حداد را نپسندیدم. خیلی کارها در حوزه فرهنگ می​شد انجام شود ولی به خاطر محافظه کاری آقای حداد انجام نشد.

تلویزیون تماشا می​کنید؟ می​دانید الان چه سریال هایی پخش می​شود؟
کم تماشا می کنم، وقتی هم سریال​ها را تماشا می​کنم به قول فرزندانم در فکر فرو می​روم و از سیر ماجرا غافل می​شوم مگر اینکه خیلی جذاب باشد.

اگر بگویند مطهری منتقد رئیس​جمهور است چون هیچ پست دولتی​ای به او پیشنهاد نشده، چه حسی نسبت به گوینده پیدا می کنید؟
احساس می کنم مرا درست نمی شناسد. در زمان استیضاح مرحوم کردان تلویحا پیشنهادی شد اما نپذیرفتم.

چه روزهایی را یادتان می رود؟ اعضای خانواده به رویتان می آورند که تولدشان را فراموش کرده اید؟
به ندرت روز ازدواجمان یادم می​رود، همسرم یادآوری می کند.

از چه چیز ایران خوشتان می​آید؟ آنقدر شما به مکتب ایرانی و ایرانی​گرایی برخی همچون مشایی انتقاد کرده​اید که ممکن است به نظر بیاید شما کلا ضد ایران هستید.
از مردم ایران و رشد اجتماعی و سیاسی و ایدئولوژیک بودنشان خوشم می​آید و از این که خودمان را برتر از سایر ملل بدانیم بدم می آید، چون مخالف اسلام است. چهار فصل بودن سرزمین ایران هم جالب توجه است.
اگر قرار بود به جای سیاست وارد اقتصاد شوید، وارد چه فازی می شدید؟ تولید، تجارت، بازار سکه و ارز؟ اگر سیاستمدار نبودید دوست داشتید چه کاره باشید؟
قطعا تولید به حال کشور مفیدتر است گرچه موانعی در پیش رو دارد. اکنون هم که به اصطلاح سیاستمدار هستم کار علمی را رها نکرده ام.

بعد از مرگ کردان، از استیضاحش پشیمان نشدید؟
خیر، چون ما علیه او اقدام نکردیم، علیه نهادینه شدن یک روش غلط که مورد حمایت رئیس جمهور بود اقدام کردیم. در واقع مرحوم کردان قربانی لجاجت آقای احمدی​نژاد شد.
از نظر اندیشه سیاسی، علی مطهری بیشتر به عماد افروغ نزدیکتر است یا احمد توکلی؟
این دو خودشان خیلی به هم نزدیک هستند. خصوصا از نظر اعتقاد به لزوم نقد قدرت، اما از این نظر که آقای افروغ به دیواری میان اصول گرایان معتدل و اصلاح طلبان معتدل قائل نیست اما آقای توکلی همچنان به این مرزبندی مصنوعی متعهد است، به آقای افروغ نزدیک ترم.

علی مطهری در مجلس نهم چه فرقی با علی مطهری در مجلس هشتم خواهد داشت؟
ببینیم انتخاب می شویم یا نه.

یک خاطره از پدر مرحوم​تان که تا کنون جایی مطرح نکرده​اید می​فرمایید؟
زمانی که تاریخ اسلامی تبدیل به تاریخ شاهنشاهی شد، هنگام تحویل سال ایشان گفتند اگر مردم می دانستند چه اتفاقی افتاده است امسال به جای عید عزا می گرفتند.

اگر یک میلیارد از سه هزار میلیارد اختلاس را به شما می دادند، با آن چه می کردید؟
یک بنگاه تولیدی ایجاد می​کردم تا چند نفر مشغول کار شوند یا مقدمات ازدواج چند جوان را فراهم می کردم.
آخرین باری که فوتبال بازی کردید کی بود؟ در بچگی شما را در چه پستی در فوتبال می​گذاشتند؟
آخرین بار سه روز پیش بود در زیباکنار، و آخرین بازی جدی آذر ماه بود، بازی میان تیم مجلس و پیش کسوتان تیم ملی. معمولا یا مهاجم بوده ام یا در میانه میدان.
برای حضور در جلسه اولیا و مربیان به مدرسه فرزندانتان می رفتید؟
هنوز هم می روم.

آخرین حرف خنده داری که شنیدید چه بود؟ خودتان شوخ طبع هستید؟
این جمله آقای رئیس جمهور در مجلس که در پاسخ به سئوالات گفتند" شب عید است، با هم صفا کنیم". خودم بر خلاف ظاهرم بسیار شوخ طبعم.
از رد صلاحیت چه کسی بیشتر ناراحت شدید؟ آقای قاضی پور یا صدر؟
آقای قاضی​پور.
اینقدر که فلسفه​تان خوب است، حساب کتابتان هم خوب است؟ مثلا یادتان می​آید چطور رادیکال می گیرند؟
بله، هنوز فرمول​ها و روابط ریاضی را به خاطر دارم و بسیاری از مسائل ریاضی دبیرستان و دانشگاه را می توانم حل کنم.

ورزش مورد علاقه تان از بچگی تا کنون؟
فوتبال و والیبال و دوی سرعت.

در مقایسه با جبهه متحد و جبهه پایداری، آیا «صدای ملت» شکست خورده است؟
با توجه به امکانات آنها و فرصت کم "صدای ملت" و این که 5 نفر از کاندیداهای ما به دور دوم راه یافتند فکر می کنم شکست نخورده ایم.

چند لیتر بنزین در کارت سوختتان است؟ چه ماشینی دارید؟
حدود 120 لیتر- تویوتا کریسیدای مدل 92 دارم.آخرین هدیه​ای که به همسرتان دادید کی بود؟ خودتان آخرین بار از کی و چه هدیه گرفتید؟
سکه ای را که در پایان سال از هیئت نظارت بر مطبوعات به عنوان حق الزحمه دریافت کردم به همسرم هدیه دادم. خودم هم در روز تولدم از همسر و فرزندان هدیه گرفتم.

قانون گریزی رئیس جمهور بیشتر مکدرتان می کند یا ایرانی گرایی مشایی؟
ایران زدگی آقای مشائی هم نوعی قانون گریزی است. چون رئیس جمهور موظف به گسترش آرمان​های اسلامی است. لذا هر دو درد آور است.


فکر نمی​کنید آقای احمدی​نژاد با همه انتقادهایی که به ایشان وارد است، توانستند جایگاه ریاست جمهوری را از حد یک «تدارکاتچی» - به گفته آقای خاتمی - بالاتر ببرند؟
بله، در مواردی در مقابل خودسری​های خارج از قانون و به بهانه حفظ نظام ایستاد، ولی هنوز خیلی کار دارد، به علاوه چون خودش قانون شکن است حنایش زیاد رنگ ندارد.

سرمقاله​های حسین شریعتمداری برایتان خواندنی تر است یا سعید حجاریان؟
هر دو درد آور است و مانند دو تیغه یک قیچی هستند که ناخودآگاه برای قطع ریشه انقلاب اسلامی به حرکت در می آیند.

با میرحسین موسوی درباره حوادث پس از انتخابات صحبت کرده​اید؟
خیر، فرصت نشده است.
آخرین باری که دست به یقه شدید کی بود؟ حتی در دوران مدرسه هم این کار را نمی​کردید؟
چند سال پیش، زمانی که فردی به ریش توهین کرد. کلا خیلی به ندرت دست به یقه شده​ام.
دوزاریتان کی​ها نمی افتد؟
وقتی که می​خواهم طرف مقابل شرمنده نشود.

به نظرتان بعد از حوادث پس از انتخابات 88، چه کسی مظلوم واقع شد؟
نظام جمهوری اسلامی، بخشی از معترضان، بسیجی​ها، آقای هاشمی و آقای ناطق.

سیاست مدار خارجی مورد علاقه​تان؟
تا حدودی پوتین.
برخی می گویند کاهش آرای شما از انتخابات مجلس هشتم تا مجلس نهم، به دلیل ان است که دیگر دولت از شما حمایت نکرده است. این را قبول دارید؟ به نظر خودتان این کاهش رای به چه دلیل بوده؟
کاهش قابل توجهی نبوده، این مقدار هم به خاطر این بود که نام من در هیچ یک از دو فهرست مشهور وجود نداشت و به طور مستقل شرکت کردم. با توجه به این امر، رای خوبی آوردم، در واقع رای خودم بود نه رای فهرست و گروه.

بهترین الگوی زندگی​تان – به جز ائمه و پیامبر و امام خمینی- چه کسی است؟
پدرم.
توصیه می​کنید کسی شما را الگوی خودش کند؟ مثلا به بچه ها یا نسل جدید؟
نه، در حد الگو واقع شدن نیستم.

خودتان موهایتان را خضاب می​کنید یا اهل منزل کمکتان می کنند؟
کمک می کنند.
چه زمانی در تنگنا قرار می​گیرید؟
وقتی که احساس عدم صداقت کنم.
تجربه تنگنای فیزیکی در اتوبوس ومترو و تاکسی هم دارید؟
زیاد، تا دو سال اول نمایندگی هم از مترو زیاد استفاده می​کردم ولی از وقتی که چهره ام شناخته شده شد، رفت و آمد با وسایل عمومی برایم سخت شد.

از کدام یک از مصوبات مجلس هشتم تاسف خوردید؟
تصویب دانشگاه​های پولی، و این که رئیس وقت جلسه هم تذکرات و اخطارهای قانون اساسی را نپذیرفت.
کروبی را ساده لوح می دانید؟
احساسی می دانم.

 

 

منبع:خبرانلاین 

تگ های مطلب:
ارسال دیدگاه

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent

عکس خوانده نمی شود