صفحه نخست > لینکستان (مطالب دیگران) / مطالب دیگران- مسائل و بایسته های کتاب / اخبار و مسائل کتاب > بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد خواستار توجه شایسته‌تر ناشران و پدید آورندگان کتاب‌های کودک ونوجوان به آثار تالیفی شد

بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد خواستار توجه شایسته‌تر ناشران و پدید آورندگان کتاب‌های کودک ونوجوان به آثار تالیفی شد


14 اسفند 1390, 09:47. نويسنده: shams

چکیده:

بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد گفت: هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان علاوه بر برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر نشر کتاب کودک و نوجوان ارزیابی وضعیت سالانه نشر کتاب‌ها در این حوزه را بر عهده دارد.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، بهمن دری اضافه کرد: با برگزاری جلسات هیات نظارت، آیین نامه قبلی اجرایی نظارت بر کتاب‌های کودک ونوجوان نیز توسط اعضا بررسی شد و این هیات مصوب کرد آیین نامه اجرایی گذشته نظارت بر ضوابط نشر کودک و نوجوان به قوت خود باقی و لازم الاجرا باشد.

دری همچنین با اشاره به این‌که این هیات در جلسات کاری خود ممیزی گزیده کتاب‌های کلاسیک را حسب آیین نامه کتاب‌های کودک و نوجوان به تصویب رسانده گفت: در جلسات هیات درباره تصویرگری کتاب‌های دینی در حوزه کودکان و نوجوانان نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.

معاون امورفرهنگی وزارت ارشاد ضمن ابراز نگرانی از غلبه آثار ترجمه بر تالیف خواستار توجه شایسته‌تر ناشران و پدید آورندگان کتاب‌های کودک ونوجوان به آثار تالیفی شد و گفت: استمرار تشکیل جلسات هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب و نیز به موازات آن انجام کارهای پژوهشی توسط مراجع پژوهشی از ضروریات است و باید به آن اهتمام ویژه داشت.

دری همچنین در حوزه شعر کودک ونوجوان، خواستار توجه بیشتر شاعران از لحاظ ساختار شعری، به وزن و قافیه شد و ادامه داد: باید در این حوزه علاوه بر محتوا، قالب و ساختار نیز مورد توجه کار‌شناسان قرار گیرد.

معاون وزیر با اشاره به این‌که در این جلسات زمینه تصویرگری کتاب‌های کودکان و نوجوانان با موضوع دین نیز مورد بررسی کار‌شناسی قرار گرفته گفت: این هیات نظرات و پیشنهادهای پنج استان خراسان رضوی، قم، آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمان برای عضویت در هیات نظارت پنج استان مذکور بررسی شده است.

دری ضمن بیان این‌که موضوع گونه وحشت و خشونت در آثار کودکان و نوجوانان در این هیات مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته اضافه کرد: اعضای هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان نسبت به نامناسب بودن این گونه، برای گروه سنی کودک ونوجوان تاکید کرده‌اند.

هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودک و نوجوان هر دو هفته یک‌بار تشکیل جلسه داده و تاکنون و در سال جاری و از زمان تشکیل 6 جلسه برگزار کرده است که با برگزاری این جلسات در دفتر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قانون اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب کودک و نوجوان مورد بحث بررسی قرار گرفت.

 

منبع: ایبنا 

 


بازگشت